Awards

On The Scene

A Celebration of the Canadian Landscape

Saturday, July 16, 2011 – Sunday, August 28, 2011

The Leighton Art Centre, Calgary, Alberta

Best In Show $500:

Natalya Kuzmina, River of Clouds

Award of Merit $300 ea.:

Catherine Huang-Tam, Diptych

Brent Laycock, September Transformation

Doreen Renner, Blue Thunder

Margot Cormier Splane, Nature Abhors a Vacuum

Carol Westcott, North Channel Spring II


43rd Open National Juried Show

Saturday, June 15, 2011 – Sunday, June 25, 2011

Todmorden Mills, Papermill Gallery

Stevens Award for Best Painting in Show $1000:

Luara Carter

Toni Stevens Award for Best Acrylic $500: 

Carol Westcott

Award of Merit $500 ea.: 

Laurie Near

Jutta Kaiser

Sarah Martin

Carole Edwards

Kathy Haycock


Society of Canadian Artists, The Little Gems Show

Wednesday, December 1, 2010 – Monday, December 13, 2010

Galerie Ouest, Sainte-Anne-de-Bellevue, Quebec

Best In Show $300: 

Colleen Dyson, Tantara II

Honourable Mentions $150 ea.: 

Wendy Boyd, Setting Sun

Magda Hanna, La Spectatrice

Andrea Pottondy, La Vie en Rose

Rosemary Randell, Sunday Morning Reflections


SCA 42nd Open Juried Art Exhibition

Wednesday, July 7,  2010 – Sunday, July 18, 2010

Todmorden Mills Papermill Gallery, Toronto, Ontario

Antoinette (Toni) Stevens Award for Best Painting In The Show, $1000: 

Andrew Charyna, Genesis

Antoinette (Toni) Stevens Award for Best Acrylic Painting In The Show $500:

Anna Kutishcheva, Spring Shadows

Awards of Merit $500 each:

Warren Hoyano, Scarred Enough (watercolour)

Isabelle Masse, Illusion (oil)

Brian Little, Distillery District (digital photograph)

Anthony Haasz, Kestrel:  (digital media)

Rey Baecher, Red Spread (pastel)


Society Of Canadian Artists

Integration, Art Gallery Of Hamilton

November 14th, 2009 to January 24th, 2010

Antoinette (Toni) Stevens Award for Best Painting In The Show:

Yury Darashkevich, SCA, Talking to The Wind

Antoinette Stevens Best Acrylic Award:

Anthony J Batten, SCA, On The Grand Tour – The Doge’s Palace, Venice

Award Of Merit:

Tina Newlove, SCA, Step Lightly

Josy Britton, SCA, A Pebble Dropped

Marianne Reim, SCA, Der Tisch

Heather Grindley, SCA, Water Series, #6

Dorothy Grostern, SCA, Journal Drawing #3

 

SCA 41st Open Juried Art Exhibition

First Prize, Sculpture: David Salazar, Obese Pigeon

Second Prize, Representational: Susan Clark, SCA, View Under Construction

Third Prize, Abstract: Ortansa Moraru, Nest IV

Third Prize, Representational: Rita-Ann Piquet, Mediterranean Garden

Second Prize, Abstract: Edward Babiarz, Persephone